Önismereti teszt álláskeresőknek
Az alábbi önismereti teszt arra szolgál, hogy segítségével eldöntse, mennyire felkészült jelenleg arra, hogy mielőbb olyan állást találjon, amit örömmel és lelkesedéssel végez, miközben anyagilag is megfelel az ön számára.
„Gnóthi szeauton” – Ismerd meg önmagad!
Szókratész beszélgetve tanított, nekünk megvan az a nagyszerű lehetőségünk, hogy írott formában juthatunk rengeteg hasznos információhoz. A párbeszéd ugyanakkor nagyon lényeges elem. A feltett kérdésekre adott saját válaszaink ugyanis nem lesznek leírva sehol.
Nem is gondolnánk, hogy mennyi mindenre rávilágít egy jól megfogalmazott kérdésre adott őszinte válaszunk. Az őszinteség elengedhetetlen feltétele saját magunk megismerésének. A jó hír, hogy ezt csak mi tudjuk, maradhat a mi titkunk is, ha akarjuk.
Olvassa el az alábbi állításokat, és válassza ki az önre leginkább jellemzőket. De vigyázat: ez most nem egy elméleti vizsga. Nem az az érdekes, hogy elméletben tudja-e a helyes választ, hanem hogy a valóságban is így cselekszik-e.
A kérdések mellet talál egy táblázatot. Vázolja fel magának egy papírra. Majd, jegyezze le a válaszát oly módon, hogy 1 pontot ad magának az A), B) vagy C) oszlopokban a kérdésekre adott válaszától függően.
Az önismereti teszt kérdései
1. Hogyan tekint a jelenlegi helyzetére és önmagára?
A) Egyre kellemetlenebbnek érzi a helyzetet, ahogy telik az idő és nem talál olyan munkát, ami igazán megfelelő volna az ön számára. Kezdi magát vesztesnek érezni.
B) Alapvetően munkát és megélhetést keres. Úgy gondolja, a jelenlegi munkaerőpiaci helyzet kedvez önnek, előbb vagy utóbb úgyis talál állást.
C) Lehetőségeket lát maga előtt. Lelkes. Értékes erőforrásként tekint magára, aki hasznára lesz a leendő munkaadójának.
2. Milyen állásszerzési stratégiával kezd neki az álláskeresésnek?
A) Önismereti munkát végez, azaz átgondolja, ki is ön valójában, honnan jött és hová tart. Mindezek alapján egy átfogó állásszerzési stratégiát dolgoz ki és valósít meg.
B) Szól az ismerőseinek, hogy valamilyen munka kellene, és értesítsék, ha hallanak valamiről.
C) Frissíti azt az önéletrajzát, amit még az előző álláskeresés során használt. Böngészi az álláshirdetéseket, és elküldi minél több helyre.
3. Milyen az álláspályázati anyaga?
A) Önéletrajzában részletesen felsorolja, hogy az egyes munkahelyeken milyen feladatokat végzett. Motivációs levelében pedig hosszasan részletezi, miért önt válasszák.
B) Minden egyes megpályázott munkakörre külön, testre szabott önéletrajzot készít, és attól függően, mik az elvárások, az eredményeit és kompetenciabeli erősségeit hangsúlyozza ki. Motivációs levele rövid, és világosan kiderül belőle, mi motiválja arra, hogy az adott cégnél dolgozzon.
C) Néhány éve, amikor a legutóbbi munkahelyére került, volt egy szakmai önéletrajza, azzal pályázik most is. Csak a legminimálisabb mértékben igazítja az álláspályázatát az álláspályázati kiírás elvárásaihoz. Motivációs levelében kitér arra, hogy bemutassa az alkalmasságát.
4. Milyen fotót csatol az önéletrajzához?
A) Nem küld semmilyet, akkor sem, ha kérnek, mert ön szerint ez diszkriminációra ad lehetőséget, amit szeretne elkerülni.
B) Olyan, évekkel ezelőtt készült igazolványképet használ, ami nagyon jól sikerült.
C) Profi fotóssal készíttet egy éles és kontrasztos fotót egyszínű háttérrel, néhány ezer forinttért, amin úgy szerepel, ahogyan az interjúra megy, vagy a munkában általában megjelenik.
5. Hogyan dönt arról, hogy milyen cégekhez jelentkezik?
A) Készít egy listát azokról a cégekről, ahol szívesen elhelyezkedne (20-30 cég). Információkat gyűjt a cégekről, utánanéz, hogy dolgozik-e a cégnél ismerőse (ismerősének ismerőse). Felkeresi őket, és további információkat gyűjt, amelyek alapján elgondolkodik azon, hogy mi motiválja, hogy az adott cégnél helyezkedjen el. Ha mindezek után lelkesedést érez, akkor elküldi a pályázati anyagát.
B) Naponta nézi az álláshirdetéseket, és amelyiknél megfelel az összes feltételnek, oda elküldi a pályázati anyagát.
C) Naponta nézi az álláshirdetéseket, és amelyiknél megfelel nagyjából a feltételeknek, oda elküldi a pályázati anyagát.
6. Hogyan lép kapcsolatba a céggel?
A) Önéletrajz és motivációs levél segítségével, ha ezek alapján behívják interjúra.
B) Megnézi, van-e betöltetlen állás az ön által kiválasztott cégeknél. Az álláshirdetésekre való reagáláson túl, az ismerősein keresztül ajánlással, illetve közvetlenül megkeresi a kiválasztott cégeket.
C) Nemcsak álláshirdetésre pályázik, hanem állásbörzékre jár, és ily módon igyekszik hasznos kapcsolatokat kiépíteni a céggel, és álláshoz jutni.
7. Hogyan tudatja másokkal, hogy állást keres?
A) Minden találkozásban keresi a lehetőséget arra, hogy információkat gyűjtsön azokról a cégekről, amelyek érdeklik. Tájékozódik az iparág helyzetéről, a cégkultúráról, az induló projektekről, átszervezésekről, az ön szakterületének helyzetéről az adott cégnél, az osztályvezető emberről, fizetésekről, üres állásokról stb. Ugyanannyi figyelmet szán arra, hogy informáljon másokat arról, miben tudna jövőbeni munkáltatója hasznára válni.
B) Megkérdezni az ismerőseit: „Tudnak-e álláslehetőségről?” Úgy gondolja, az állások jelentős részét a cégek meg sem hirdetik, és többnyire csak ajánlás útján lehet bekerülni.
C) Tudja, hogy fontos lenne másokkal tudatni, hogy éppen állást keres, de nem tudja, hogyan kezdjen hozzá, vagy egyszerűen csak kellemetlennek érzi a helyzetet.
8. Milyen helyet szeretne kapni mások gondolataiban?
A) Nem foglalkozik ilyen kérdésekkel, mivel úgysem tudja ezt befolyásolni.
B) Átgondolja, hogy mi teszi egyedivé, és hogyan tudja ezt hitelt érdemlően bizonyítani és kommunikálni. Igyekszik személyes márkát építeni és hosszú távon gondolkodni (pl. profi LinkedIn-profillal rendelkezik, egyedi önéletrajzsablont használ).
C) Nyilván szeretne jó benyomást kelteni, ezért figyel arra, hogy a pályázati anyaga rendben legyen, és felkészült legyen az állásinterjúra.
9. Hogyan készül az állásinterjúra?
A) Alaposan felkészül, továbbá utánajár a legújabb állásinterjúzási gyakorlatnak (pl. viselkedésalapú interjúk). Mindenképpen törekszik majd párbeszédre, szeretne ön is választ kapni a kérdéseire, hogy eldöntse, szeretne-e egyáltalán az adott cégnél dolgozni.
B) Nem különösebben készül. Úgy gondolja, jól kommunikál, és különben sem ez lesz az első alkalom.
C) Arra törekszik, hogy minél többet elmondjon magáról. Úgy véli, ismeri a tipikus kérdéseket, és már mindenre van jól bevált válasza.
10. Mit szeretne kideríteni az állásinterjún?
A) Felveszik-e?
B) Mettől meddig tart a munkaidő?
C) Szeretne-e a cégnél dolgozni? Ami legalább annyira fontos az ön számára, mint az, hogy a cég szeretne-e önnel dolgozni.
11. Hogyan készül a fizetési igény megbeszélésére?
A) Néhány, a kiszemelt cégnél dolgozó ismerősétől (vagy ismerősei ismerőseitől) tájékozódik a fizetésekről és a juttatásokról. Így van egy intervallum, amiben tudja, hogy magabiztosan mozoghat a tárgyalás során. Fontosnak tartja, hogy lelkesítse a feladat, nem minden a pénz.
B) Sehogy, mivel semmi értelme, úgyis a cég mondja meg.
C) Van egy fizetési elképzelése, amit szeretne megkapni. Ha ezt nem kapja meg, akkor nem vállalja el a munkát.
12. Mit tesz az állásinterjú után?
A) Semmi különöset, vár, hogy értesítsék a következő lépésről.
B) Küld egy köszönőlevelet.
C) Küld egy köszönőlevelet, és követi a stratégiáját, amit folyamatosan finomra hangol egészen addig, amíg megtalálja azt az állást, amit keres!
Minden kérdésnél csak egy válasz ér pontot, az, amelyiket a szürke hátterű négyzetre jegyzett fel.
Számolja össze a pontjait, és olvassa el az eredményéhez tartozó inspiráló üzenetet.
Önismereti teszt értékelése
10–12 pont: Gratulálok!
A válaszai alapján ön rendkívül felkészült álláskereső.
Egészen pontosan tudja, hogy ahhoz, hogy olyan állást nyerjen el, ami igazán megfelel az őszinte érdeklődésének, ahhoz bizony sok eszközt be kell vetnie azon kívül is, hogy jelentkezik egy hirdetésre.
Alapvető törvényszerűség, hogy ha valami ritka és értékes dologra vágyunk, akkor valami ritka és értékes dolgot kell ajánlanunk cserébe.
Egy olyan állás elnyeréséhez, amiben igazán jól érezzük magunkat és kibontakoztathatjuk a bennünk lévő potenciált, fel kell hívnia magára a figyelmet.
Például azzal, hogy alaposan felkészült, és hitelesen mutatja meg az eredményeit és erősségei egyedi színezetét. De ön ezt egészen pontosan tudja, a válaszaiból legalábbis ez derül ki.
Ha a tesztben adott válaszait megvalósítja az álláskeresése során, biztos vagyok benne, hogy hamarosan gratulálhatok az új állásához!
7–9 pont: Sok nagyon jó választ adott!
De láthatóan vannak még olyan területek, ahol eredményesebb tudna lenni.
Nézze meg, mely esetekben nem sikerült a megfelelő választ megtalálnia, és az ajánlott olvasnivalókban található információk alapján szánjon még időt az önképzésére.
A számunkra ideális munka megtalálásáért tennünk kell.
Jól tesszük, ha elébe megyünk, mert nem biztos, hogy magától ránk talál. Minden az őszinte érdeklődésünknél kezdődik. Mit szeretünk igazán csinálni?
Ez nem biztos, hogy a legnagyobb anyagi haszonnal kecsegtető terület. A pénz nyilván fontos, de a jólléthez vezető lendület jóval mélyebbről jön.
Ahhoz pedig, hogy „jókor, jó helyen legyünk” és meg tudjuk ragadni a lehetőségeket, tevékenynek kell lennünk a környezetünkben, ezzel indítjuk ugyanis be a lehetőségeink özönét.
Sok sikert kívánok!
0–6 pont: Fel a fejjel!
Az álláskeresés sokat változott az elmúlt években, és talán kimaradt ezekből a változásokból.
Semmi gond! Be tudja hozni a lemaradást, ha a megfelelő módszereket alkalmazza.
Ha teljesen elveszettnek érzi magát, akkor előbb talán a szakmai önismeretét volna érdemes górcső alá venni.
Előbb kerüljön képbe önmagával kapcsolatban: milyen a szakmai múltja, hova jutott el eddig, és hova szeretne a jövőben.
Az ajánlott irodalomban, további hasznos információkat is talál, melyek alkalmazásával néhány hét alatt jelentős előrelépéseket tehet karrierje előmozdítása érdekében.
Felhívom a figyelmét, hogy a honlap bármely részének másolása, terjesztése, beleértve a fenti önismereti tesztet, csak az előzetes írásos hozzájárulásommal engedélyezett.
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.