3 tipp a sikeres állásinterjúhoz
Tudom, milyen frusztráló érzés az, amikor egy jól sikerültnek tűnő állásinterjú után visszautasítanak bennünket. Tudom, mivel több tucat interjún vettem részt álláskeresőként magam is. Minden állásom pályázat útján nyertem el, az egyiket kilenc állásinterjút követően.
Ma már tanítom az állásinterjú technikát, és időnként kiválasztási projekteket is vezetek. Sokszor ültem az asztal mindkét oldalán. Tudom, mitől sikeres egy állásinterjú, és most három dolgot szeretnék önnel megosztani, ami önt is sikeressé teheti.
1. KÉSZÜLJÖN FEL ALAPOSAN AZ ÁLLÁSINTERJÚRA
Ezt mindenki tudja, ennek ellenére sokan nem készülnek fel. Legyen képben arról, mi történt a cégnél mostanában azon a területen, amire jelentkezik. Nézze meg a cég weboldalát, és keressen ismerősöket a közösségi médiában, akiktől belső információkat is gyűjthet.
Az Állásinterjú tippek cikkből további ötletet meríthet a felkészüléshez.
Az állásinterjú egy megmérettetés, ami a legtöbb embernél, talán önnél is, némi stresszel jár. Jó esetben pozitív stresszről beszélhetünk, ami arra serkenti, hogy a legjobbat hozza ki magából.
Ha mégsem erről van szó, akkor érdemes a stresszt kezelni, ami többféleképpen történhet. Lássunk néhány hasznos tippet:
Töltődjön fel
A felkészülés részévé teheti a testmozgást, vagy bármilyen olyan örömteli aktív tevékenységet, ami feltölti. Kollektív bölcsesség, hogy a testi aktivitás hatással van az energiaszintünkre és a tiszta gondolkodásra, amire az állásinterjún igencsak szükségünk lesz.
Aktív tevékenységek a sporton kívül: séta, a fényképezés, főzés, kötetlen délutáni-esti programok, kirándulás, utazás, bevásárlás.
Tápláljon pozitív gondolatokat
A megnövekedő stresszhelyzetekben próbálja meg csökkenteni az egyéb tevékenységeit, és tápláljon pozitív gondolatokat az interjú kimenetelével kapcsolatosan, ily módon:
„A legjobbat hozom ki magamból.”
„Képes vagyok arra, hogy megmutassam az erősségeimet.”
„Olyan eredményeim vannak, amire a cégnek éppen szüksége van.”
„Nem véletlen, hogy behívtak interjúra, azt jelenti, hogy alkalmas jelölt vagyok.”
„Ha behívtak interjúra, az már félsiker. Innen mindössze annyi a dolgom, hogy megmutassam alkalmas vagyok a feladatok ellátására, rendelkezem a szükségem kompetenciákkal és nem utolsó sorban motivált vagyok.”
Relaxáljon
Az állásinterjú előtti napon érdemes némi extra lazítási időt betervezünk magunknak. A relaxácós idő testünk számára olyan, mint egy tervszerű karbantartás gépkocsink számára.
A lazítással megkönnyebbülünk és felfrissülünk. Passzív lazító tevékenységek: relaxációs gyakorlatok, forró fürdő, masszázs, meditáció, imádkozás, mozi, színház, zenehallgatás, olvasás, alvás, jógázás.
Ha relaxációs és meditációs gyakorlatok érdeklik, akkor válasszon a személyiségéhez leginkább illőt.
Ha alaposan felkészül az állásinterjúra, akkor azzal egyben a megmérettetéssel járó stresszt is csökkenti. Ha izgulósabb típus, akkor aktív feltöltődéssel, pozitív gondolatokkal és relaxációval megteremtheti a sikeres szereplés feltételeit.
2. ARRA VÁLASZOLJON AZ INTERJÚN, AMIT KÉRDEZTEK, ÉS LEHETŐLEG RÖVIDEN
Különösen az interjú elején. Ilyenkor az interjúvezető gyakran hagyja, hogy a jelöltek beszéljenek. Akik aztán nagyon sokat beszélnek.
Ez nem szerencsés stratégia. Mégpedig azért nem, mert sok felesleges információt közöl magáról. Miközben elveszíti azt az értékes időt, ami alatt pontosan azt és oly módon oszthatna meg magáról, amivel az interjúvezetőt az ön oldalára tudja állítani.
Ismerkedjen meg a kompetencia alapú állásinterjú kérdésekkel
Az állásinterjúra nem csak ön készül fel, hanem az interjúvezető is egy sor kérdéssel. Induljunk ki egy olyan esetből, amikor az interjúvezető profi és előzetesen megtervezi, hogy milyen kompetenciákat szeretne körbe járni az állásinterjún.
Lehet 6, 8, de akár 10 kompetencia is a tarsolyában, amikről szeretne kideríteni, hogy ön birtokában van-e ezeknek. Mindezt a rendelkezésre álló idő alatt, ami általában 45, 60 vagy 90 perc.
Mindebből világos a matek: egy-egy kompetencia feltárására csak néhány perc jut, különösen akkor, ha egyéb kérdéseket is tervez feltenni. Önnek tehát nagyon rövid ideje van arra, hogy megmutassa mennyire kompetens minden egyes témakörben.
Annak érdekében, hogy az idejét a lehető legjobban használja ki, először is jó, ha megismeri megismeri a kompetencia alapú állásinterjú technikát. A professzionális állásinterjúzásnak ez ma már egy alapvető módszere, amit egyre több HR-es alkalmaz.
Fogalmazzon lényegretörően
Ha nem arra válaszol, amit kérdeznek, vagy feleslegesen sokat beszél, akkor a saját idejét nem használja ki jól. Elvesztegeti azt az értékes időt, ami alatt az interjúvezetőt elláthatná azokkal az információkkal, amiket keres.
Lényeges azt megértenie, hogy az állásinterjúvezetőt nagyon konkrét dolgok érdeklik önnel kapcsolatban. Egyáltalán nem biztos, hogy az, amire ön laikusként gondol és amire az állásinterjún az idejét „vesztegeti”.
A kompetencia alapú interjútechnika ismeretében könnyen megértheti, hogy nagyon sok időt tud nyerni azzal, ha lényegretörően fogalmaz. Nem utolsó sorban olyan struktúrában, ahogyan azt az interjúvezető legkönnyebben értelmezni tudja.
Arra válaszoljon, amit kérdeznek
Ha pontosan arra válaszol, amit kérdeznek és csak annyit mond, ami éppen szükséges. Így a rendelkezésre álló idő alatt az állásinterjúvezető sokat tud kérdezni öntől és jobban meg tud bizonyosodni az ön kompetenciáiról.
Saját interjúvezetői tapasztalatom szerint a kompetencia alapú állásinterjútechnika ismerete nélkül egy jelentkező nem tud igazán profi módon szerepelni az állásinterjún. Többek között azért nem, mert rengeteg időt veszít azzal, hogy nem arra válaszol pontosan, amit kérdeznek. És, nem arról beszél, ami igazán értékes információnak számít az interjúvezető számára.
Az Állásinterjú haladóknak c. könyvben egy teljes fejezetet szántam a kompetencia alapú, vagy más néven viselkedés alapú állásinterjú-technikának. Nem véletlenül, hiszen az álláspályázók közül még nagyon kevesen ismerik azt a modellt, aminek az ismeretében sokkal hatékonyabban használnák az idejüket az interjún.
Ismerkedjen meg a kompetencia alapú interjú alapjaival, és használja ki az idejét jól az állásinterjún!
3. ALAKÍTSA AZ ÁLLÁSINTERJÚT PÁRBESZÉDDÉ
A jelentkezők gyakran nem tesznek fel kérdéseket, ami azt a benyomást keltheti, hogy nem érdekli őket igazán a munka, vagy gyenge önérvényesítők.
Készüljön kérdésekkel! Erős kérdésnek számít például, ha megkérdezi, hogy mit várnak öntől a következő fél-egy évben.
Az Állásinterjú haladóknak c. könyvben 35 tippet talál ahhoz, hogy milyen kérdéseket érdemes feltennie az állásinterjún.
Három nagyobb csoportba sorolom a kérdéseket, lássunk egy-egy példát mindegyikre:
1. Céggel kapcsolatos kérdések
„Milyen változásokra lehet számítani a cégnél/osztályon?”
„Le tudná írni, milyen a vállalati kultúra?”
2. Munkakörre vonatkozó kérdések
„Miért keresnek embert erre az állásra?”
„Hány ember dolgozott ebben a munkakörben az elmúlt 3 évben?”
3. Pszichológiai kérdések
„Ki lesz a közvetlen felettesem, és kinek kellene még rajta kívül beszámolnom?”
„Vannak olyan, a munkakörben megkövetelt készségek, amelyekkel én nem rendelkezem?”
Az Állásinterjú haladóknak c. könyvben 14 témakörben összesen 150 állásinterjú-kérdést és 250 mintaválaszt talál. Segítek mögé látni a kérdéseknek és az interjúvezetők gondolkodásának. Nagyon sok ötletet meríthet a könyvből a saját legjobb válaszai megfogalmazásához.
Ilyen átfogó állásinterjúkönyv a magyar piacon ez idáig nem jelent meg.
Vásárolja meg az Állásinterjú haladóknak című könyvet.
Készüljön fel alaposan az állásinterjúra és nyerje el azt az állást, ami nagy örömet jelent majd önnek és megfelel az anyagi szempontjainak is.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Állásinterjú ruha
Karriertervezés
Portfóliókarrier
Motivációs levél
Önéletrajz önellenőrző lista
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu-n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, vagy
ha váltani szeretne, megtalálja az új munkahelyet, vagy karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait.