Önéletrajza készen áll az automatizált szűrésre?
Sok munkakereső számára az automatizált önéletrajzszűrés újdonságnak számít. Vagy súlyosan alábecsülik annak hatását, ami nagy hiba. Hacsak nem optimalizálja az önéletrajzát, akkor az automatizált önéletrajzszűrő könnyen kiszelektálhatja és soha nem látja az emberi szem.
A jövő önéletrajza önéletrajzszűrésre optimalizált.
ATS rendszerek
Utánanéztem az automatizált kiválasztás nemzetközi trendjének, és azt találtam, hogy a legtöbb nemzetközi cégnek van már valamilyen jelentkezőket nyomon követő rendszere (ATS, applicant tracking system).
Az első ATS rendszerek 2009-ben jelentek meg, és a Wall Street Journal szerint 2012-ben a legtöbb nagy cégnél már a kiválasztás kulcsfontosságú eszközévé váltak. Ma már nemcsak a nagyok, de kisebb cégek, sőt startupok is használják (nálunk például a Prezi).
Az ATS rendszerek kiegészülhetnek mesterséges intelligenciát (AI) alkalmazó rendszerrel is, amely pl. állásinterjú-videót képes elemezni emberi beavatkozás nélkül.
AI-t alkalmazó rendszerek
Az elmúlt egy-két év kiválasztási trendjei leginkább már a mesterséges intelligencia alkalmazásairól szólnak. Minél komolyabb és lenyűgözőbb fejlődéseket érnek el ezen a területen, annál ijesztőbbé válhat számunkra, hogy egy nap, talán a nem is annyira távoli jövőben szoftverek választanak ki bennünket egy munkára.
A kiválasztási folyamat automatizálása és a mesterséges intelligencia alkalmazása nem egy városi legenda, hanem része az online álláskeresési ökoszisztémának. És meg kell barátkoznia vele, még akkor is, ha a legtöbb karrier-tanácsadó figyelmen kívül hagyja.
Az automatizált önéletrajzszűrés
Az automatizált önéletrajzszűrés egy olyan folyamat, amely során kisebb egységekre bontják fel az önéletrajz elemeit, majd azokat különböző kategóriákba sorolják. Ebből rögtön az következik, hogy a rendszer, ami ezt végzi, csak formailag megfelelő önéletrajzot tud részekre bontani, elemezni.
Az önéletrajz szövegének megértése hihetetlenül problémás lehet egy önéletrajzszűrő szoftver számára. Ezért szeretik a cégek azt, ha a karrieroldalukon található online formanyomtatványt töltik ki a jelentkezők, mert akkor a különböző cellákba került adatokat a szoftver könnyebben képes értelmezni.
Hogyan optimalizáljuk az önéletrajzunkat?
Tegyük fel, hogy a munkaadó egy nagyon intelligens szoftverrel végzi az önéletrajzszűrést. Nézzük, mit tehetünk annak érdekében, hogy az önéletrajzunk átmenjen az automatizált szűrőn?
1. Tudatosan használjunk kulcsszavakat
Többször írtam már róla, hogy rendkívül lényeges, hogy az önéletrajzunkat az álláspályázati kiírásra szabjuk. Mit jelent ez? Például azt, hogy jelenjenek meg az önéletrajzban a kiírásban szereplő kulcsszavak és azok szinonimái.
A meghirdetett munkakör nevét mindenképpen tüntessük fel, például az önéletrajz címeként, a cél részben, vagy valamelyik munkakör megnevezéseként.
Nyilvánvaló, hogy ha az algoritmus „marketingvezető” kifejezést keres egy önéletrajz-adatbázisban, akkor a „marketingvezető” kifejezést tartalmazó önéletrajzokat fogja kidobni a rendszer.
2. Önéletrajzunk formátuma legyen egyszerű
Terjednek a vizuálisan vonzó, egyedi önéletrajzok, de sajnos az a baj velük, hogy az automatizált önéletrajzszűrőkön megbuknak.
Ha egy kis céghez adja be az önéletrajzát, akkor nem biztos, hogy akadályt jelent az egyedi formátum, mivel nem valószínű, hogy automatizált a kiválasztás. Ha azonban egy állásbörzén személyesen kívánja odaadni a HR-esnek, akkor törekedjen inkább egyszerű formátumra, mert az önéletrajzát feldolgozhatják.
Mit jelent az egyszerű formátum? Használhat kiemelést és a felsoroláshoz pontokat. A szöveg legyen balra zárt, kivéve a dátumokat, ami lehet jobb szélen is. Használja a sztenderd fontokat, mint pl. Ariel, Verdana, Tahoma, Georgia, Garamond, Times New Roman. A betűméret ne legyen pici, azaz 10 -esnél kisebb.
Amik összezavarhatják az automatizált önéletrajzszűrő rendszert, az a színek, grafikák, a Word fejléc és lábléc funkciói, táblázatok, szövegoszlopok, többféle betűtípus, a speciális karakterek (-, /), helyesírási problémák, elütések, mozaikszavak és a nem szokásos önéletrajzblokk, elnevezések. Tapasztalatblokkot ne kezdjünk dátumokkal. Az automatizált kiválasztásban a szoftver először a munkaköröket vagy a cégneveket keresi, majd ahhoz rendeli hozzá az időpontokat.
Ha az önéletrajzát online adja be, akkor a fájltípus lehet doc, docx, pdf, txt, rtf és html. De a legbiztonságosabb és a legajánlottabb a pdf. A fájl nevét úgy adja meg, hogy szerepeljen benne a saját neve és a dátum.
3. Önéletrajzunkat önéletrajz-szerkesztővel készítsük el
Az ONELETRAJZSABLON.HU önéletrajz szerkesztő önéletrajz sablonjai szerkeszthetők, így szinte bármelyik önéletrajztípus elkészíthető a segítségével.
Önéletrajza kulcsszóegyezési képességének a vizsgálatához ajánlom a jobscan.co honlapján található alkalmazást. Ez lehetővé teszi az önéletrajz és az álláspályázati kiírás összehasonlítását. Elsősorban angol nyelvű szövegeket képes összehasonlítani. Sajnos magyar nyelv esetén nem ad biztonságos válaszokat. De azért érdemes kipróbálni.
Nem lehet biztosra tudni, hogy az önéletrajzunk a kiválasztás folyamán átmegy-e automatizált szűrőn, és milyen „következtetéseket” von le belőle az algoritmus. Ahány automatizált szűrő vagy mesterséges intelligencia alkalmazás (AI), annyiféle kritériuma lehet önéletrajzunk megfeleltetésének.
Mindenesetre érdemes a fentieket szem előtt tartani, ha az önéletrajzunkat szeretnénk felkészíteni az automatizált szűrésre és az AI alkalmazására.
Cikkeimet álláspályázók számára készítem abból a célból, hogy olyan területre válthassanak, ami célt, értelmet és megelégedettséget jelent számukra.
Amennyiben ön az oldalamról gyűjt anyagot a saját cikkéhez, szeretném felhívni a figyelmét a szellemi tulajdon tiszteletben tartására. Kérem, amennyiben a cikkeimből írja a sajátját, úgy a szerzői jog tiszteletben tartásával tegye, és tüntesse fel a forrást: szakmaioneletrajz.hu!
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Hogyan írjon az önéletrajzában arról, hogy a Covid miatt bocsájtották el?
Legjobb cégek
Ingyenes önéletrajz készítők
Fizetések
Soft készségek
Milyen a tökéletes önéletrajz?
Rés (lyuk) az önéletrajzban
Állásváltoztatás elhibázásának 5 módja
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu-n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, vagy
ha váltani szeretne, megtalálja az új munkahelyet, vagy karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait.