Hagyományos önéletrajz
Hagyományos önéletrajz elkészítése Word és online szövegszerkesztő segítségével
Nézőpont kérdése, ki mit ért ma hagyományos önéletrajzon, azt az esszé típusú, leíró önéletrajzot, amit a rendszerváltozás előtt használtunk, vagy azt az önéletrajzot, amit az állásportálok ma ajánlanak.
Ha tapasztalt munkavállalóként a versenyszférában szeretne elhelyezkedni, akkor az esszé típusú, leíró önéletrajzot el kell felejteni. Éppúgy, ahogy az állásportálok önéletrajz mintáiban ajánlott sémán is érdemes továbblépni. Az állásportálok által ajánlott önéletrajz minták pályakezdőknek szólnak, első ránézésre tetszetősek, figyelemfelkeltőek. Ugyanakkor szerkezetükben többnyire elavultak, tartalmilag pedig rendkívül általánosak.
Mielőtt önéletrajzírásba kezd, ajánlom önnek a 20 tipp önéletrajzíráshoz infografikát, melynek segítségével áttekintheti az önéletrajzírás minden fontos tudnivalóját.
Mit jelent a hagyományos önéletrajz?
A hagyományos önéletrajz vagy más néven amerikai típusú önéletrajz azt jelenti, hogy a személyes adatok többnyire a munkahelyi tapasztalatokkal folytatódnak. Még mielőtt elköteleződik emellett az egyszerű önéletrajz mellett, ismerkedjen meg a többi önéletrajztípussal is.
Ha mégis úgy dönt, hogy marad a hagyományos önéletrajz mellett, nézzük miként készítheti el a legegyszerűbben!
Szerencsére nem kell a nulláról kezdenie, számos platform van, ahol ön előre elkészített önéletrajzsablonokat tölthet ki. Ezek azért is hasznosak, mert már nem kell a formázással bajlódnia, elég csak információval feltöltenie őket.
Most két változat tüzetesebb vizsgálatáról lesz szó: az egyik a Word szövegszerkesztő beépített hagyományos önéletrajz sablonja, a másik pedig az ONELETRAJZSABLON.HU online elérhető 12 ingyenes, szerkeszthető sablon. Mindkettő alkalmas bármilyen önéletrajztípus elkészítésére.
Azért is érdemes önéletrajzsablont használnia, mert ezekben már megfelelő módon vannak beállítva olyan dolgok, amelyek növelhetik az önéletrajz befogadhatóságát és ezáltal annak sikerét. Ilyen például a betűméret, amelynél nem érdemes eltérnie az előre beállítottól, illetve elrendezés szempontjából az üresen maradó helyek, amelyek szükségesek, hogy áttekinthető maradjon bármilyen olvasnivaló – elég, ha ezt a cikket vizsgálja meg ilyen szemmel.
Az önéletrajz-szerkesztés alapjai
Az első és legfontosabb, amit önnek az önéletrajza megírása előtt meg kell tennie, az a tervezés. Tudnia kell előre, hogy mit szeretne közölni, hogy a kiválasztott munkához mi releváns a szakmai hátteréből, hogy milyen sorrendben akarja az információkat elhelyezni. Ha ezzel tisztában van, utána már ki tudja választani az ön számára leginkább megfelelő sablont.
Bár tetszetősnek tűnhetnek a különleges, szokatlan megoldások, mégis érdemes inkább olyan önéletrajzsablont választania, amely mindenekelőtt áttekinthető.
A cél az, hogy amikor a kiválasztást végző személy ránéz az ön önéletrajzára, és például arra kíváncsi, milyen nyelveket beszél, azonnal képes legyen megtalálni ezt az információt, ne kelljen nyomoznia utána. Figyelemfelkeltésre teljesen elegendő a letisztult dizájn és a professzionalizmust sugárzó, ízléses színpaletta, amellyel a legtöbb sablon rendelkezik.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a sablon szentírás lenne, eltérhet tőle az igényének és ízlésének megfelelően. Azonban sokkal kevesebb energiát igényel egy ön számára tetszetős dizájn kiválasztása, mint egy üres dokumentumból létrehozni egy ahhoz hasonlót.
És bár az önéletrajza páratlan fontosságú, hiszen az első lépcsőfok egy új munkához és egy sikeres karrierhez vezető úton, azonban nem engedheti meg magának, hogy az energiája jelentős részét ez foglalja le. Rengeteg egyéb feladattal is kell foglalkoznia, mint például a motivációs levél megírása, vagy az állásinterjúra való felkészülés.
Az önéletrajzsablon kitöltésekor ügyeljen arra, hogy a tartalmi hangsúlyt az eredményeire helyezze. Önéletrajzfotót, amennyiben kérnek, mindenképpen csatoljon, és egyébként is érdemes. Bár tőlünk nyugatabbra érthető, ha a diszkriminációt elkerülendő, nem preferálják a fényképes önéletrajzokat olyan területeken, ahol a külső a munkavégzés szempontjából nem releváns, azonban nálunk többségében ilyesmitől nem kell tartani.
Hagyományos önéletrajz Word és online
Az egyik legegyszerűbb megoldás a Word szövegszerkesztő sablonjai közül választani. Új dokumentum létrehozásakor a fenti keresőmezőbe beírva az „önéletrajz” kulcsszót, számos változat közül választhat. Miután kiválasztotta az ön számára leginkább megfelelőt, nincs más tennivalója, mint feltölteni információval.
A Word alapvetően .doc vagy .docx formátumban menti el az elkészült munkánkat. Bár ez a leginkább elterjedt, sajnos a program különböző változatai nem egyformán jelenítik meg a fájlokat. Így előfordulhat, hogy ami a mi számítógépünkön rendezett és elegáns, egy másikon összecsapott hatást kelt. Ezt kiküszöbölendő érdemes, ha másképp nem kérik, .pdf formátumban elküldeni az önéletrajzunkat.
Az ONELETRAJZSABLON.HU weboldal eleve .pdf-ként menti el az elkészült önéletrajzokat. Bár elsőre szokatlannak tűnhet a Wordhöz szokott szemnek, az ötperces önéletrajz-készítő videó megtekintése, vagy a használati utasítás elolvasása után könnyedén használható.
Ahogy a Wordben, itt is érdemes minden szöveget, amelyet egy korábbi önéletrajzból szeretne beilleszteni, formázatlanná tenni. Ez könnyedén elérhető, ha az adott szöveget először a számítógépén található Jegyzettömbbe másolja, és onnan másolja tovább. Ez így feleslegesnek tűnhet, de rengeteg időt spórol meg magának azzal, ha nem kell utólag a sablonnak megfelelőre formáznia a szövegét.
Természetesen nem kell teljes egészében a sablon által meghatározott dolgokhoz ragaszkodni. Nyugodtan változtathat a sorrenden, színeken, törölheti az ön szempontjából nem szükséges elemeket. Vagy, éppen ellenkezőleg kiegészítheti önéletrajzát új tartalmi elemekkel.
Végső simítások
Amikor elkészült az önéletrajzával, ellenőrizze, hogy minden benne van-e, aminek benne kell lennie! Ehhez ajánlom önnek az Önéletrajz önellenőrző listát, amellyel ezt könnyen megteheti.
Ezután tegye félre legalább egy-két órára, majd mindenképpen olvassa át legalább kétszer! A legjobb az, ha valaki mással is ellenőrizteti, mert az ön szeme esetleg már átsiklik az elgépelések felett, hiszen ismeri a szöveget. Nincs annál kínosabb, mint amikor az ember elküldés után veszi észre, hogy sikerült Budapest helyett Budpestet írnia, és azért kell fohászkodnia, nehogy észrevegyék.
Az ONELETRAJZSABLON.HU ingyenes önéletrajz készítő lehetőséget ad önnek arra, hogy motivációs levelét önéletrajzához csatolja. Motivációs levél-íráshoz a Csak a lényeg! karrierblogban talál segítséget.
Cikkeimet álláspályázók számára készítem abból a célból, hogy olyan területre válthassanak, ami célt, értelmet és megelégedettséget jelent számukra.
Amennyiben ön az oldalamról gyűjt anyagot a saját cikkéhez, szeretném felhívni a figyelmét a szellemi tulajdon tiszteletben tartására. Kérem, amennyiben a cikkeimből írja a sajátját, úgy a szerzői jog tiszteletben tartásával tegye, és tüntesse fel a forrást: szakmaioneletrajz.hu!
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás-tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.