Milyen az igazán jó szakmai önéletrajz?
Nyilván nagyon szubjektív, hogy kinek milyen az igazán jó szakmai önéletrajz. Ha engem kérdeznek róla én az eredményközpontú önéletrajzot tartom annak.
Az eredményközpontú önéletrajzban az eredményeinkre helyezzük a hangsúlyt feladataink felsorolása helyett.
Ez az önéletrajztípus azoknak való, akik versenyképes önéletrajzzal szeretnének rövid idő alatt olyan állást találni, amire vágynak.
Miért jó az eredményközpontú önéletrajz?
A HR-eseket és döntéshozókat leginkább az érdekli, hogy milyen volt az ön teljesítménye a múltban. A múltbeli teljesítmény, más információkkal együtt, általában jól jelzi előre a várható teljesítményt.
A nagy cégek mára csontvázzá karcsúsodtak, nem akarják többé az alulteljesítő munkatársakat eltartani, a kisebb-közepes cégek pedig nem tudják. A teljesítmény tehát rendkívüli módon felértékelődik.
A cégek olyan embereket keresnek, akik képesek kitermelni az alkalmazási költségeik többszörösét. Az önéletrajzokban és állásinterjúkon a kiválasztást végzők elsősorban arra keresik a bizonyítékokat, miként tud a jelölt hozzájárulni az értékteremtéshez, az árbevétel növeléséhez, vagy a költségek csökkentéséhez.
Egy jó eredményközpontú önéletrajz lényege, hogy ezt hitelt érdemlően be tudja mutatni.
Néhány példa az eredmények bemutatására:
“Az idén megtakarítottunk 14 millió forintot a szerződéseink újragondolása és tárgyalása révén (banki, közmű-szolgáltatói szerződések, mobilflották).”
“Felülvizsgáltam a gyártási egységköltség-kalkulációs rendszert, és számos változtatást kezdeményeztem, aminek az eredményeképpen versenyképesebb termékárakat tudtunk kialakítani. ”
“Pontos következtetéseket vonok le a pénzügyi és mennyiségi információkból.”
A Szakmai önéletrajz haladóknak c. könyvben az eredmények bemutatásának kifinomult módjait ismertetem.
Például: szakterületenként olyan üzleti teljesítménymutatókat (összesen ötvenet), melyekből bőségesen lehet ötletet meríteni eredményei bemutatásához.
Azok is találnak tippeket a könyvben, akik úgy érzik, hogy az ő szakterületükön lehetetlen számszerűsíteni az eredményeket.
Vásárolja meg a könyvet és készítsen igazán jó önéletrajzot a könyvben található útmutatók alapján.
Milyen típusú legyen a jó szakmai önéletrajz?
Bármilyen önéletrajztípust is választ, egy jó önéletrajz fő tartalmi elemei és azok logikai sorrendje a következő: fejléc, cél, profil, főbb eredmények, kulcskompetenciák, karriertörténet és tanulmányok. Ezekre a céljától függően helyezzen több vagy kevesebb hangsúlyt. Például:
- Az időrendi önéletrajzban nagyobb hangsúlyt kap a karriertörténet és az egyes munkakörökben szerzett tapasztalatok és elért eredmények.
- A kompetencia alapúban a tapasztalatai során szerzett szakértelméről, készségeiről, hozzáállásáról és tulajdonságairól ír bővebben, és a karriertörténetben csak felsorolja, hogy hol dolgozott eddig: milyen munkakörökben és mettől meddig. Az eredményeit vagy a feladatait itt már nem részletezi.
- A kombinált önéletrajzban mindenre egyforma figyelmet szán, terjedelemkorlát miatt azonban rövidebbek lesznek az egyes szakaszok.
Mitől egyedi egy önéletrajz?
Nem elsősorban a külalakjától. Az egyedi szó hallatán elsősorban a kreatív önéletrajzra gondoljunk. Természetesen az egyediséget a külsőségekkel is elérhetjük, de a valódi különlegesség belülről fakad.
Ha megkérnénk az egyik munkatársát, hogy jellemezze önt, nagy valószínűséggel néhány jellemzőt említene, például az adottságainak, készségeinek, tapasztalatainak és jellemvonásainak keverékét. Ez gyakran ritka kombináció, sőt talán egyedi.
Ha tisztában vagyunk vele, és egyértelműen megnevezzük, „miből állunk össze”, mások könnyebben megértik, kik vagyunk, és ennek megfelelően viszik a hírünket.
Még mielőtt önéletrajzírásba kezd, érdemes számba vennie az önre jellemző tulajdonságok egyedi kombinációját, amivel úgy gondolja, kitűnhet azok közül a szakemberek közül, akikkel egy szakterületen, iparágban dolgozik, vagy „versenyben” van az álláspályázás során.
A jó önéletrajz egyik kulcsa tehát az önre jellemző, egyedi tulajdonságkombináció megmutatása.
Ingyenes online önéletrajz sablonok – használja!
Az ONELETRAJZSABLON.HU online önéletrajz generátor 12 féle önéletrajz sablont kínál. Ha igazán jó szakmai önéletrajzot szeretne készíteni, akkor válasszon az önéletrajz készítő sablonjai közül!
w
Cikkeimet álláspályázók számára készítem abból a célból, hogy olyan területre válthassanak, ami célt, értelmet és megelégedettséget jelent számukra.
Amennyiben ön az oldalamról gyűjt anyagot a saját cikkéhez, szeretném felhívni a figyelmét a szellemi tulajdon tiszteletben tartására. Kérem, amennyiben a cikkeimből írja a sajátját, úgy a szerzői jog tiszteletben tartásával tegye, és tüntesse fel a forrást: szakmaioneletrajz.hu!
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Bértárgyalás állásinterjún
Karrier coach
Hogyan írjon versenyképes önéletrajzot?
Automatizált önéletrajzszűrés
Önéletrajz jövője
Europass önéletrajz
Önkitöltő személyiségteszt
GDPR álláskeresőknek
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás-tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.