Nehéz interjú kérdések és válaszok
Tettek fel önnek nehéz interjú kérdéseket az állásinterjún? Vagy kérték meg olyan feladat elvégzésére, amihez hozzá sem tudott szólni?
Olyasmikre gondolok, ami zavarba hozta, ami után kellemetlenül érezte magát, vagy akár le is blokkolt. Ezeket a kérdéseket más néven stresszkérdéseknek is nevezik. Leginkább arra szolgálnak, hogy megnézzék, hogyan reagál a jelölt a váratlan helyzetekre.
Évekkel ezelőtt történt, hogy egy állásra pályáztam egy nemzetközi tanácsadó céghez. Egy sor agyafúrt interjú kérdésre kellett válaszolnom. Próbáltam tisztázni a kérdéseket, hogy megértsem őket. Ugyanazokat a válaszokat kaptam újra és újra, amitől persze nem lettem okosabb.
Teljes kudarcnak éltem meg a történteket. Akkoriban nem tudtam, hogy léteznek efféle zavarba ejtő kérdések, és persze azt sem, hogy ezek mire mennek ki. Arról nem is beszélve, hogyan lehet ezeket okosan megválaszolni.
A fejtörők esetében olyan problémákat kell megoldani, mint például a következők: „Ügyfele, egy papírgyártó cég, második üzemegységének megnyitását fontolgatja. Jól teszi, ha így dönt?” „Becsülje meg, körülbelül hány benzinkút van … városban!” „Ha ötcentes méretűre zsugorítanám, és egy turmixgépbe tenném, hogy menekülne ki?”
Az Állásinterjú haladóknak c. könyvben egy egész fejezetet szántam a nehéz interjú kérdések és válaszok témájának. Az alábbiakban a könyvben található interjú kérdések és mintaválaszok közül mutatok be hármat:
1. Az önéletrajza tele van „lyukakkal”, mi az oka ezeknek?
Bárkivel, bármikor előfordulhat, hogy szünetelteti a munkaviszonyát. Kényszerből vagy önként, lényegtelen. Számtalan oka lehet, például felmondás, hosszan tartó betegség, anyaság, rászoruló családtag gondozása, átképzés, utazás, alkotószabadság, kutatás vagy egyszerűen csak feltöltődés. Ma már kevésbé ítélik ezt meg olyan negatívan, mint tíz-húsz évvel ezelőtt.
Megoldást jelenthet, ha a HR-es figyelmét a kompetenciáira tereli, az ennek megfelelő, kompetencia alapú, modern önéletrajz megválasztásával.
Egy másik mód, ha a motivációs levelében röviden utal az okokra és arra, hogy mit tett a karrierszünet alatt. Ez a téma inkább az interjún jelenthet kihívást, de ha a pályázati anyagában utal rá, az interjún már kevés az esélye, hogy rákérdeznek.
2. Ez a munkakör visszalépést jelentene, nem gondolja?
Ha ez az interjú kérdés hangzik el, akkor az interjúztató számos dologtól tarthat, mint például:
- mihelyt jobb lehetősége adódik, felmond,
- nem tudnak annyit fizetni, mint amennyi önnek megfelelne,
- előbb-utóbb ráun a feladatokra, és motiválatlan lesz,
- generációs különbségből munkakörféltés, feszültségek adódhatnak (ami akkor fordulhat elő, amikor egy fiatalabb vezető csapatába idősebb, több vezetői tapasztalattal rendelkező beosztott kerül),
- diszkriminatívnak bélyegzik, ha őszintén megmondja, hogy egyszerűen csak „túl idősnek” találja önt.
Gondolja át a motivációit, miért is pályázta meg az adott állást. Ezt kösse össze azzal, hogy milyen hasznot hozna a cégnek.
„Azért pályáztam meg ezt az állást, mert érdekel ez az iparág. Ami számomra egyelőre új, de éppen az az izgalmas benne, hogy megismerhetem, és alkalmazhatom a tudásom egy új területen. Önök pedig egy olyan munkatársra tesznek szert a személyemben, aki gyorsan betanul, és önállóan végzi a munkáját.”
Elképzelhető, hogy át kell alakítani az önéletrajzát tartalmilag oly módon, hogy „túlképzett” helyett „éppen megfelelőnek” találják.
3. Mondjon egy példát olyan esetre…
Az interjúvezető egy kérdéshez kapcsolódóan további részleteket firtató kérdéseket is feltehet az alábbi hármas struktúrát követve.
Mondjon egy példát olyan estre, amikor a főnöke olyasvalamire kérte önt, amiről ön úgy érezte etikátlan.
- Helyzet: Mi volt ez a helyzet? Mikor történt?
- Viselkedés: Hogyan kezelte a helyzetet? Miért választotta az adott megközelítést?
- Eredmény: Hogyan reagált a másik fél? Mi volt az eredmény?
Tipp:
Amennyiben ilyen eset önnel sosem fordult elő, egyszerű a válasza:
„Ilyen eset nem fordult elő velem a szakmai pályafutásom alatt.”
Amennyiben előfordult, és szeretne róla beszélni, úgy ügyeljen arra, hogy semmi esetre se fedje fel, melyik cégről vagy milyen személyről van szó. Ha erre konkrétan rákérdeznek, nyugodtan mondhatja, hogy
„Ez olyan információ, amit nem szeretnék megosztani, hiszen rossz fényt vetne a cégre és a személyre.”
Kérem, ne feledje, az állásinterjú nem rendőrségi vagy bírósági kihallgatás. Annyi információt oszt meg az interjúvezetővel, amennyit szeretne, és végső soron a „csomagolás” is önön múlik.
Ezt az interjú kérdést én akkor teszem fel egy állásinterjún, amikor jó okom van rá. Például tudom, hogy ilyen eset a megpályázott munkakörben előfordulhat, tehát tudni kell kezelni.
E tekintetben lehet, hogy erősebbnek számít az a jelölt, aki ilyen helyzetekkel már találkozott, és azokat bátran, magabiztosan és nem utolsósorban etikusan kezelte, mint az, akivel ilyen eset még sosem fordult elő.
w
Az Állásinterjú haladóknak c. könyvben egy sor példát talál nehéz interjú kérdésre. Ahol tippeket és mintaválaszokat is olvashat, melyek alapján felépítheti a saját hiteles válaszait.
Vásárolja meg a könyvet és készüljön fel belőle alaposan az interjúra, a nehéz interjú kérdések és válaszok nem fog gondot okozni, és a fejtörőket is frappánsan megoldhatja.
Cikkeimet álláspályázók számára készítem abból a célból, hogy olyan területre válthassanak, ami célt, értelmet és megelégedettséget jelent számukra.
Amennyiben ön az oldalamról gyűjt anyagot a saját cikkéhez, szeretném felhívni a figyelmét a szellemi tulajdon tiszteletben tartására. Kérem, amennyiben a cikkeimből írja a sajátját, úgy a szerzői jog tiszteletben tartásával tegye, és tüntesse fel a forrást: szakmaioneletrajz.hu!
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Állásinterjú teszt
Motivációs levél angolul
Angol önéletrajz
Jogsértő kérdések állásinterjún
Állásinterjú angolul
Állásinterjú tippek
Eredményközpontú szakmai önéletrajz
3 tipp a sikeres állásinterjúhoz
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu-n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, vagy
ha váltani szeretne, megtalálja az új munkahelyet, vagy karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait.