Rés (lyuk) az önéletrajzban
Azok az időszakok, amikor nincs munkaviszonya, az önéletrajzában mint rés (lyuk, kihagyás) jelentkezik. Ez lehet pár hónap, vagy akár év is, attól függően, milyen helyzetben van. A kihagyásnak rengeteg oka lehet, mint például az, hogy visszament tanulni, otthon maradt a gyermekével, vagy utazott.
A Covid–19 járvány miatti korlátozások és lezárási intézkedések következtében rengeteg ember veszítette el az állását, ez pedig azt is jelenti, hogy korábban sosem látott számú embernek lesz az önéletrajzában rés.
Akár diák, pályakezdő, friss diplomás, vagy tapasztalt munkaerő, az ön életére is kihatással lehet a koronavírus-járvány. Most rengetegen keresnek munkahelyet, és ha ön is köztük van, érdemes elolvasnia ezt a cikket.
Ha ön tapasztalattal rendelkező álláskereső
Hogyan jelezze azt az önéletrajzában, hogy a pandémia miatt veszítette el munkahelyét?
A legtöbb álláskereséssel és Coviddal kapcsolatos oldal azt fogja önnek tanácsolni, hogy próbáljon pozitív maradni. Ez így önmagában elképesztően keveset segít annak, aki munka nélkül maradt. Ami önnel történt, rendkívül frusztráló lehet, és bizony embert próbáló időszak a munkába állásig. Emellett azonban tényleg igaz az is, hogy ha nem is sikerül mindig pozitívnak lennie, de a megfelelő hozzáállás elengedhetetlen ahhoz, hogy túljusson ezen az időszakon.
Muszáj összeszedettnek lennie, hogy elkerülje azt, hogy a rossz hangulata és érzései akadályozzák a munkakeresésben. Emberek ezrei vannak most ugyanabban a helyzetben, mint ön, így a hozzáállásában lévő különbségből kovácsolhat végső soron előnyt.
Nem kell titokban tartania, hogy elveszítette az állását
Felmerülhet önben a gondolat, hogy kihagyja az önéletrajzából jelenlegi munkanélküliségét, de érdemes ebben az esetben inkább az őszinteséget választani. Rengeteg ember veszítette el a munkáját a koronavírus következtében. A munkáltatók tisztában vannak ezzel, így számítanak rá, hogy az érkező önéletrajzokban lyukak lesznek, így megértőek lesznek ezzel kapcsolatban, nem fogják hátrányosan megkülönböztetni miatta.
Hogy a felvételért felelős személy tisztában legyen azzal, hogy az önéletrajzában szereplő rés a pandémia közvetlen következménye, foglalja bele valamilyen módon az önéletrajzába:
• ez lehet a dátum: 2017. március – 2020. május
• szöveges leírás: X és Y volt a feladatom a Covid–19-et megelőző időszakban, vagy akár
• összefoglaló: az önéletrajza elején, ahol erre kitér.
Kérhet referencialevelet a munkáltatótól
Vannak munkáltatók, amelyek referencialevelet kérnek, hogy ön igazolni tudja, jól el tudja végezni a feladatkört, amelynek betöltésére jelentkezik. Saját maga is kérhet referenciát. A korábbi munkáltatójának referenciaként szerepeltetése azért is jó, mert ez jelzi, hogy még mindig jó kapcsolatot ápol vele, és nem valamilyen negatív okból engedték el önt. Emellett a korábbi munkáltatója is tudja igazolni azt, hogy a koronavírus miatti rendelkezések következtében veszítette el a munkáját, ha a felvételt végző személy felkeresné.
Az ONELETRAJZSABLON.HU, allasinterjutechnika.hu, karriervaltas.hu oldalakon nagyon sok segítséget talál az álláskereséshez. Ajánlom még a Milyen a tökéletes önéletrajz? c. írásomat, amelynek alapján könnyen aktualizálhatja az önéletrajzírással kapcsolatos tudását és önéletrajzát.
Ha ön diák, pályakezdő vagy friss diplomás
Abban az esetben, ha ön diák, pályakezdő vagy friss diplomás, egy kicsit más problémákkal kell szembenéznie amellett, hogy természetesen aggódhat, amiért kihagyás lesz az önéletrajzában a koronavírus miatt. Az alábbiakban leírtak segíthetnek kitölteni az űrt és a lehető legjobb színben feltüntetni önéletrajzában a karanténban töltött időt.
A Covid miatti rés az önéletrajzában nem olyasvalami, ami magyarázatra szorulna, vagy amit igazolnia kellene, netán elrejteni. Nem lenne logikus azt várnia öntől egyetlen munkáltatónak sem, hogy a lezárások idején részmunkaidős vagy gyakornoki állást keressen és találjon.
Az önéletrajz feladata, hogy vonzóvá tegye magát annyira, hogy behívják állásinterjúra. Érdemes a kihagyott időszakokat is beleépítenie az önéletrajzába, mintegy történetet elmesélve.
Ha sikerült olyan dolgokat csinálnia az otthon töltött időszakban, amik megmutatják, hogy proaktív, megbízható, lelkes és fejlődésében elhivatott, akkor ezeket érdemes szerepeltetni az önéletrajzában. A lényeg a megfelelő tálalás.
Mi az, ami belekerülhet az önéletrajzba?
Ha szeretné a korlátozások alatt otthon töltött időt is belefoglalni az önéletrajzába, megmutathatja, hogy mit nyert vele.
Írhat például:
• bármilyen önkéntes munkáról, amelyet végzett – ebbe beletartozhat a fokozottan veszélyeztetett szomszédjainak történő bevásárlás is
• bármilyen jótékonysági adománygyűjtés, amelyben részt vett
• hogyan segített gondoskodni a fiatalabb testvéreiről, míg a szüleik dolgoztak a korlátozások alatt (a diákok és frissdiplomások szinte sosem írják bele az önéletrajzukba a bébiszittelést, pedig ez valódi felelősségvállalást mutat)
• bármilyen online kurzus, amelyen részt vett, a nyelvtanulást és webes szemináriumokat is beleértve
Az olyan tevékenységek, mint a netflixezés, videojáték, olvasás és főzés szintén szerepeltethető. Csak bánjon ezekkel óvatosan, az érdeklődési köréhez írja őket, és mindenképpen úgy fogalmazzon, hogy látszódjon, volt valamilyen célja ennek a tevékenységnek. (A céltalan tevékenységek ugyanúgy rendben vannak, de az önéletrajzban nem relevánsak.)
Két példa:
• A személyes karanténprojektem az volt, hogy végignéztem az összes filmet a Netflixen, amely a bakancslistámon volt és az elmúlt hónapokban nem jutott rá időm
• Mindig is szerettem főzni, így a lezárások alatt átvettem otthon az étrend megtervezését, bevásárlást és főzést, és kipróbáltam néhány japán receptet is
Ha valami hasonlót beleír az önéletrajzába, képesnek kell lennie magabiztosan beszélni is róla majd az interjún. Sosem tudhatja, hogy a felvételért felelős személy filmrajongó vagy esetleg a japán konyha szakértője.
Hova írja a karantén-tevékenységeit az önéletrajzába?
Nem kötelező kitérnie önéletrajzában erre az időszakra, de akár előnyt is kovácsolhat belőle. Például, írhat róla a legelején az Összefoglalás részben. A lezárások alatti önkéntes munkát hozzáadhatja a „Munkatapasztalat” szekcióhoz, ha van más, amit még ide tud írni. Az online kurzusok mehetnek a „Tanulmányok” részhez. Az is jó megoldás, ha külön szekciót szentel neki „Karantén alatti tevékenységek” néven.
Akár tapasztalt munkavállalóként, akár diákként, pályakezdőként vagy friss diplomásként igyekszik most munkát találni, készüljön fel arra, hogy ha behívják interjúra, lehetséges, hogy beszélnie kell majd a munkája elveszítéséről, a résről az önéletrajzában.
Álljon készen arra, hogy rákérdeznek, mi az a karanténidőszakból, amit magával hozott, amit tanult. Ha úgy érzi, türelmesebb, kitartóbb lett, javult az időbeosztása, mert például a gyermekei otthonról tanultak és össze kellett egyeztetnie velük a napirendjét, akkor mindenképpen mondja el.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Önéletrajz 7 leggyakoribb hibája
Önéletrajz szerkesztés
Milyen a jó szakmai önéletrajz?
Hagyományos önéletrajz
Kreatív önéletrajz
Állás gyorsan
Értékelő központ
Önéletrajzfotó
Cikkeimet álláspályázók számára készítem abból a célból, hogy olyan területre válthassanak, ami célt, értelmet és megelégedettséget jelent számukra.
Amennyiben ön az oldalamról gyűjt anyagot a saját cikkéhez, szeretném felhívni a figyelmét a szellemi tulajdon tiszteletben tartására. Kérem, amennyiben a cikkeimből írja a sajátját, úgy a szerzői jog tiszteletben tartásával tegye, és tüntesse fel a forrást: szakmaioneletrajz.hu!
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás-tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.